• Kolektivni godisnji odmor do 20.septembra.2024.

Dezinsekcija krpelja

Slika krpelja

Krpelji slika

Eko End

Dezinsekcija krpelja

Karakteristike

Poznato je da postoji preko 800 vrsta krpelja. Mogu biti različitih boja i veličine (posebne vrste) i do 2 santimetra. Krpelji se dele u dve grupe, takozvane tvrde (sa leđnim štitom) i meke(bez štita).

Razmnožavanje

Svi krpelji se hrane krvlju. Posle hranjenja ženka krpelja u sebi nosi veliku količinu jaja (tokom hranjenja je mužjak oplodi) koje ispušta, ne na domaćinu već na zemlji u nekim sakrivenim mestima (u raznim pukotinama ispod nekih predmeta ili grana itd.). Imaju 4 stadijuma sazrevanja i potrebno im je od 6 meseci do 7 godina (zavisno od vrste i podneblja) da sazre.

Štete

Poznati su kao prenosioci virusnih i bakterijskih oboljenja. Trenutno, najpoznatija bolest koju prenose krpelji je Lajmska bolest. Prenosi se ujedom krpelja. Osoba koja je zaražena Lajmskom bolešću na mestu ujeda će imati veliko crvenilo, praćeno temperaturom i malaksalošću (kroz nekoliko dana od ujeda).

Uništavanje krpelja

Dezinsekcija krpelja (na teritoriji Beograd i Srbije) insekticidima je najzastupljeniji metod.

Primenjuju se metode vlažne aplikacije (nanošenje preparata ručnim pumpama), hladno ili toplo zamagljivanje (ULV uređaji).

Uništavanje krpelja - video

Kolektivni godisnji odmor do 20.septembra.2024.

Blog

EKO END - Aktuelni blogovi
Dezinsekcija

Kako se rešiti smrdibuba?

Kako se rešiti smrdibuba?

Smrdibube, smrdljivi martin (Pentanoma rufipes), nisu baš omiljeni insekti. Mnogi će reći da su dosadne, ružne i da ne mogu da podnesu smrad koji ispuštaju. Zapravo miris jeste neprijatan, a može se osetiti kad ih ubijemo ili ga ispuste kad osete da su u opasnosti.

Pročitajte više
Kako se rešiti komaraca

Kako se rešiti komaraca

Leto je za mnoge najlepše godišnje vreme, sunce sija, napolju je toplo, topla je i voda u moru, sve je spremno za uživanje. Ali da ne bude sve idealno pobrinuli su se komarci.

Pročitajte više
Kako se rešiti bubašvaba

Kako se rešiti bubašvaba

Bubašvabe su invazivne i opasne štetočine koje uspevaju u različitim zatvorenim i otvorenim okruženjima širom sveta. Imaju pljosnato telo ovalnog oblika, šest nogu prekrivenih bodljama i dugačke antene, obično dužine celog njihovog tela.

Pročitajte više